Naslovna Berkovići Privreda UZ LEADER METODOLOGIJU LAKŠI PRISTUP EVROPSKIM FONDOVIMA

UZ LEADER METODOLOGIJU LAKŠI PRISTUP EVROPSKIM FONDOVIMA

Ocena korisnika: / 0
LošeNajbolje

Asocijacija eksperata za lokalni razvoj – APRODEL u saradnji sa Španskom agencijom za međunarodnu saradnju – AECID organizovala je obuku opštinskih službenika za upravljanje evropskim fondovima u opštinama Nevesinje, Berkovići, Ljubinje i Konjic .

Na sastanku koji je održan u Nevesinju polaznicima je predstavljena LEADER metodologija,te iskustva u njenoj primjeni širom Evrope kako bi se podstakla ekonomska aktivnost i doprinijelo održivom razvoju opština.

Metodologija LEADER više od petnaest godina potpomaže uslove za realizaciju ekonomskih aktivnosti i ruralni razvoj u zemljama Evrope kroz rad u mreži sa drugim opštinama i osnivanje lokalnih akcionih grupa(LAG) kao što je grupa opština koju čine Nevesinje, Ljubinje, Berkovići i Konjic pod nazivom „Planinski biseri“.
Ove opštine će implementirati jedan pilot projekat kako bi usavršili metodologiju upravljanja fondovima LEADER sa jednim manjim fondom koji daje APRODEL u iznosu od 28.400 eura na raspolaganje lokalnoj akcionoj grupi za realizaciju određenih projekata.
Koordinator projekta Hesus Miljano kaže da efekat projekta može biti mnogo veći od iznosa sume Fonda, s tim da u implementaciji pojekta učestvuju privatni poduzetnici koji će svojim doprinosom i uz pomoć civilnog društva automatski povećati pomoć Fonda, a aplikantu olakšati realizaciju određenog projekta sa većim uticajem na teritoriji.
„Projekat se sadrži u saradnji opština sa lokalnim stanovništvom i opština između sebe kako bi lokalno stanovništvo moglo što više učestvovati u donošenju odluka za razvoj zajednice.Članice LAG „Planinski biseri“će realizovati jedan pilot projekat kako bi usavršili metodologiju upravljanja fondovima – LEADER uz pomoć manjeg granta koji daje APRODEL u iznosu od 28-000 eura,“ istakao je Miljano koji zajedno sa svojim kolegama iz APRODEL-a sprovodi projekat na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Sanja Kovač

UZ LEADER METODOLOGIJU LAKŠI PRISTUP EVROPSKIM FONDOVIMA