Naslovna Berkovići Privreda Za projekte razvoja lokalne zajednice 351.000 KM

Za projekte razvoja lokalne zajednice 351.000 KM

Načelnici šest opština iz Republike Srpske i v.d. direktora Investiciono-razvojne banke RS, Bojan Golić, potpisali su juče u Banjoj Luci ugovore o finansiranju sedam projekata lokalne infrastrukture ukupne vrijednosti 350.000 maraka, odnosno 179.748 evra

Ugovori se realizuju kroz Projekat razvoja zajednice (CDP), a implementira ga IRB RS preko Fonda za razvoj i zapošljavanje. Sva ulaganja vrše se kroz partnerstvo Vlade RS, građana, opštinskih vlasti te kredita Svjetske banke (IDA). Opštinske vlasti u finansiranju troškova učestvuju sa 49.341 evrom, građani s 25.000 evra, sredstva iz ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa RS iznose 25.244 evra, a kreditna sredstva Svjetske banke, koje vraća Republika Srpska, 70.162 evra. Ostali učesnici u finansiranju troškova učestvuju s deset hiljada evra.

- Ovo je aktivnost koja je usmjerena na nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine. Projekat je usaglašen sa Svjetskom bankom, a punu podršku do njegovog okončanja dala je Vlada RS. Sva procedura odobravanja sredstava, pored Vlade RS i nadležnih ministarstava, mora proći i kontrolu Svjetske banke - rekao je Golić.

Po jedan projekat realizuje se u opštinama Donji Žabar, Šipovo, Lopare, Istočni Novi Grad i Šekovići, te dva projekta u opštini Berkovići.

Najviše sredstava, 147.539 evra, dobiće opština Donji Žabar za asfaltiranje lokalnih puteva.

Opština Šipovo za nabavku sportske opreme dobiće 5.022 evra, opština Berkovići za nabavku opreme za sportsku dvoranu i postavljanje gromobranskog stuba dobiće 12.080 evra. U Lopare će se investirati sredstva ukupne vrijednosti 3.293 evra, Istočni Stari Grad 7.348 evra, a u opštinu Šekovići 4.457 evra.

Projekat razvoja zajednice realizuje se već nekoliko godina, u 34 nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine u RS, a završava se 31. avgusta ove godine.

Za projekte razvoja lokalne zajednice 351.000 KM