Naslovna Berkovići Privreda Hercegovačko zlato u Dabrici

Hercegovačko zlato u Dabrici

Gledajući sa Hrguda u malu pitomu dolinu  bogatu pitkim vodama što je pravo bogastvo u hercegovačkom kršu, na mjestu gdje je nekada bilo šiblje ,kamenje,šipražje, sada je velika ograđena ,uređena parcela od nekih 15 hektara na kojoj je mnoštvo mašina i radnika.Nepregledna porvšina u jednom djelu se priprema ,a u drugom sadi smilje. Smilje iz Hercegovine je jedno od najkvalitetnijih na svijetu, koristi se u kozmetičkoj industriji i farmaciji. Od njega se prave eterična ulja koja završavaju na svjetskom tržištu. Zbog velike potražnje i dobre cijene mnogi se odlučuju za plantažnu proizvodnju.

IMG 0526

Da je Hercegovina plodno tlo za smilje, a posebno osnunčani dio Dabrice prepoznalo je preduzeće Imortelle Hercegovina d.o.o. koje je uredilo 15 hektara zemlje ,zaposlilo stalna  četiri radnika i veliki broj  sezonaca koji će na ovoj površini zasaditi oko pola miliona sadnica .Velike freze za kamen posle bagera pripremaju zemlju za sadnju, a nova troredna sadilica  svaku posađenu biljku odmah zalije, a broj posađenih biljaka raste iz minute u minutu.

IMG 0666

Dabrica je poznata po zidinama i podzidama iz nekih starih vremena koje jos odolijevaju zubu vremene ,a u zraku se osjeca miris legendi o starom gradu Koštunu i naopako potkovanim konjima koji su blago odnijeli za Dubrovnik.po rudniku iz koga se boksit vozio za Aluminijski kombinat u Mostaru, po brdima Zukovnik, Vrh, Pomenovci, Počivala, Kljetišta, Vinina, Glavičine, Previš, Zekovi.

IMG 0651
Dabrica je bogata vodama i prirodnim izvorima  Zoglav, Cerovac, Mostina, Skok, Crnjenik, Višnjevac...
A  od sada će biti poznata i po prvoj i najvećoj plantaži smilja u opštini Berkovići.

IMG 0528

IMG 0538