Opština Berkovici

Naslovna Berkovići Privreda Hercegovačko zlato u Dabrici

Hercegovačko zlato u Dabrici

El. pošta Štampa PDF

Gledajući sa Hrguda u malu pitomu dolinu  bogatu pitkim vodama što je pravo bogastvo u hercegovačkom kršu, na mjestu gdje je nekada bilo šiblje ,kamenje,šipražje, sada je velika ograđena ,uređena parcela od nekih 15 hektara na kojoj je mnoštvo mašina i radnika.Nepregledna porvšina u jednom djelu se priprema ,a u drugom sadi smilje. Smilje iz Hercegovine je jedno od najkvalitetnijih na svijetu, koristi se u kozmetičkoj industriji i farmaciji. Od njega se prave eterična ulja koja završavaju na svjetskom tržištu. Zbog velike potražnje i dobre cijene mnogi se odlučuju za plantažnu proizvodnju.

IMG 0526

Da je Hercegovina plodno tlo za smilje, a posebno osnunčani dio Dabrice prepoznalo je preduzeće Imortelle Hercegovina d.o.o. koje je uredilo 15 hektara zemlje ,zaposlilo stalna  četiri radnika i veliki broj  sezonaca koji će na ovoj površini zasaditi oko pola miliona sadnica .Velike freze za kamen posle bagera pripremaju zemlju za sadnju, a nova troredna sadilica  svaku posađenu biljku odmah zalije, a broj posađenih biljaka raste iz minute u minutu.

IMG 0666

Dabrica je poznata po zidinama i podzidama iz nekih starih vremena koje jos odolijevaju zubu vremene ,a u zraku se osjeca miris legendi o starom gradu Koštunu i naopako potkovanim konjima koji su blago odnijeli za Dubrovnik.po rudniku iz koga se boksit vozio za Aluminijski kombinat u Mostaru, po brdima Zukovnik, Vrh, Pomenovci, Počivala, Kljetišta, Vinina, Glavičine, Previš, Zekovi.

IMG 0651
Dabrica je bogata vodama i prirodnim izvorima  Zoglav, Cerovac, Mostina, Skok, Crnjenik, Višnjevac... 
A  od sada će biti poznata i po prvoj i najvećoj plantaži smilja u opštini Berkovići.

IMG 0528

 

IMG 0538

IMG 0545

IMG 0550

IMG 0551

IMG 0555

IMG 0565

IMG 0580

IMG 0591

IMG 0600

IMG 0601

IMG 0616

IMG 0620

IMG 0623

IMG 0645

IMG 0647

 

Hercegovačko zlato u Dabrici
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas1733
mod_vvisit_counterJuce7508
mod_vvisit_counterOve nedelje40638
mod_vvisit_counterProšle nedelje56207
mod_vvisit_counterOvog mjeseca202858
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca254759
mod_vvisit_counterUkupno13507783