Opština Berkovici

Naslovna Berkovići Društvo Opelom preko brda i dolova

Opelom preko brda i dolova

El. pošta Štampa PDF

 

BERKOVIĆI - Dva automobila Hitne pomoći u Berkovićima u takvom su stanju da vozač Radenko Đurica, zvani Lala, svakodnevno strahuje da sa njih ne otpadne točak, auspuh ili neki drugi dio dok prevozi one kojima je potrebna medicinska pomoć.

Vozi pri tom Radenko preko brda i dolova lošim makadamskim putevima, jer je u opštini Berkovići, od Šćepan krsta i Dabrice do Dolova, najviše takvih koji prije liče na kraške staze i bogaze nego na savremene drumove. Uprkos svemu rijetko kada zakasni i rijetko ko ne stigne na vrijeme do odgovarajuće medicinske ustanove....

 

- Nije riječ o pravim sanitetskim vozilima nego o razdrndanim i odavno izrabljenim automobilima, koji su pravljeni za neku drugu namjenu. Kada je 1994. godine osnovan Dom zdravlja u Berkovićima, naš tadašnji direktor dr Milenko Muratović pronašao je negdje dva polovna vozila marke "opel" dovoljno prostrana da se u njih može ugraditi krevet za pacijenta. Zahvaljujući svojoj preduzimljivosti i vezama, od njih su napravljena sanitetska vozila - rekao je Radenko Đurica.

On kaže da su tako počeli da prevoze sve one kojima je bila potrebna hitna medicinska pomoć - ranjenike, trudnice, povrijeđene na drugi način, one kojima iznenada pozli...

- I kako tada, tako i danas ta dva vozila, koja su u međuvremenu veoma oronula, služe za iste potrebe - priča Lala.

Da sve bude zanimljivije, odvezao je Lala, krajem juna prošle godine, tim istim razdrndanim i prepravljenim "opelom" posljednji put i svog direktora i osnivača Doma zdravlja u Berkovićima dr Milenka Muratovića. Ovezao ga, poslije doživljenog infarkta, do Opšte bolnice u Trebinju, gdje je, dan kasnije, podlegao u 52. godini.

Danas Dom zdravlja u Berkovićima nosi ime dr Muratovića, ali njega više nema da, uz pomoć svojih veza i snalažljivosti, obezbijedi bolje vozilo za Hitnu pomoć. Zato Lala vozi na klimavim točkovima, bojeći se da će jednom ipak da zakasni.

Opelom preko brda i dolova
 

Posjete

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanas9402
mod_vvisit_counterJuce9690
mod_vvisit_counterOve nedelje9402
mod_vvisit_counterProšle nedelje68600
mod_vvisit_counterOvog mjeseca277971
mod_vvisit_counterProšlog mjeseca374304
mod_vvisit_counterUkupno13023837