Naslovna Berkovići Društvo 80. GODIŠNJICA STRADANJA SRPSKOG ŽIVLJA U BERKOVIĆIMA OD USTAŠKE NDH

80. GODIŠNJICA STRADANJA SRPSKOG ŽIVLJA U BERKOVIĆIMA OD USTAŠKE NDH

Službom komemoracije i polaganjem vijenca na spomen - obilježje poginulim, obilježje 80. godišnjice stradanja srpskog življa u Berkovićima od strane ustaških NDH. Nakon komemoracije Radenko Kojović razgovarao je sa prisutnima, rekavši: ′′ Danas smo na ovom svetom mjestu.

ss Danas se molimo za ostale duše onih čije su kosti zakopane ovdje. Danas se molimo za ostale duše onih čiji su ostaci ove zemlje završili u brodži, jamama i jamama Hercegovine. Danas se sjećamo ovoga, ali i svih skela. Danas, 80 godine je prošlo, slavimo najjezivije dane Berkovića, Beavera i mjesta na Neretvi. Danas kao u junu 1941. pitanje zašto? Kome je žao dijete od godinu dana? Ko je kriv komšija kojem si juče došao kao u svojoj kući, jadno, pozajmljeno brašno? Šta je vaša krivica sa suprugom i kćeri vašeg komšija, koji su vam napravili kafu mnogo puta umorni, blagoslovili čašu rakije i upitali da li ste gladni... Šta vas je navelo da znate, koja je muzika svirala tih dana, kao što je Skoko rekao ′′ KRVA HERCEGOVAC KOLO ′′ O čemu se radi? Velike ideje, snovi o novom carstvu, geopolitički interesi? Stvaraoci ovih ideja bez komšija, nisu mogli da ih realizuju.

ss1 Nema zločina na Balkanu bez susjeda. Šta tjera susjeda da radi susjedu? Nije vam dosađivao do juče, lijepo su se slagali. Gledao ga je kao komšiju, a činjenica da ga je Srbin - pravoslavac, zanemario. Bilo je zgodno za tebe, na Božić, da odeš kod komšijine sveca zaštitnika. I dolazio je kod vas na bajram. I na jednoj ikoni i pravoslavlje su postale podjela vode. Šta tjera susjeda da radi susjedu? Kuća, imanje, žena ili nešto drugo? Kolo se kotrljao, svirao, i kolo se razdvojio. I danas je Hercegovina napuštena, u njoj je manje ljudi nego ikada. Svi smo pali na priče i laži. Umjesto slaganja i razumijevanja, jezivi događaji. I iza svega ostaje praznina. I kao nacija koju smo doživjeli do danas. Gdje god da nismo imali državu, kao što je ova, nestali smo vremenom.

ss2 Odsjeci dolaze jedan drugome. Ovdje deset metara od ovog mjesta gdje stojimo nalazi se spomenik žrtava komunističkog terora. Gdje su njihove kosti? Satrte, rasute, neki od rođaka su ih prenijeli i zakopali u tajnosti. I svaka podjela nas košta. U rezultatu kuće zatvorena, srušena, polurušena, polja nisu obrađena... Ovaj dan ne bi trebao biti ritaul, već nauka. Trebalo bi biti u našoj svijesti, da je Jasenovac najveći srpski grad, da su jame Like i Hercegovine, najveća srpska sela, da su Pribilovci, Bivolje Brdo i stanica na Berkovićima nebeski gradovi. Danas se molimo Bogu da se ono što smo ovdje neće ponoviti. Molimo se Bogu, da ne zaboravimo, da tkamo juče u našu budućnost. Neka pravoslavlje i srpski narod žive ′

80. GODIŠNJICA STRADANJA SRPSKOG ŽIVLJA U BERKOVIĆIMA OD USTAŠKE NDH