Naslovna Berkovići Privreda Klima odgovara jabukama

Klima odgovara jabukama

Iako je u Nemačkoj stekao  svega o čemu njegovi vršnjaci, i ne samo oni,i mnogi stariji od njega mogu samo sanjati, tridesettrogodišnji  Dragan Vučetić iz nevesinjskog sela Biograda nije zaboravio rodnu Hercegovinu..Dragan je danas vlasnik plantaže jabuka koje se nalaze u Dabarskom polju na povrišini od 50 hektara.U sklopu plantaže jabuka nalazi se  i veliki savremeni rasadnik , gdje se na laganom povjetarcu leluja preko 80 hiljada sadnica jabuke koje će se na jesen naći na tržištu, a jednim dijelom tih sadnica podiće se novi voćnjak.

Plantaže Berkovići pored savremenog voćanjaka posjeduju i vlastitu Hladnjaču za voće kapaciteta dvije hiljade tona, i  uz primjenu vrhunske tehnologije, omogućeno je čuvanje proizvoda do godinu dana.Za sve ovo pored Vučetića zaslužan je i Milidrag Kuljić ,koji je podstakao gradnju hladnjače i koji se brine o voćnjaku i rasadniku.

-          U proizvodnji imamo bezvirusni sadni materijal, koji je certifikovan i uvezen je iz  Njemačke i Holandije.Sada imamo preko 80 hiljada mladih sadnica jabuka i što se tiče rasadničke proizvodnje imamo sav sortiment.Pored starih sorti koje su ovdje prisutne dugo imamo i novi sortiment  visokokvalitetnih jabuka- priča Milidrag Kuljić  rukovodilac „Plantaža“ Berkovići .

Uz činjenicu da je u Berkovićima gotovo tri hiljade sunčanih sati tokom jedne godine i da je svaka godina toplija i sušnija postaklo je ove mlade voćare da u svoje zasade postave sistem „kap po kap“, naprave veliki bazen za vodu iz koga svaka voćka dobija potrebnu količinu vode.

U cijelom kompleksu jabuka postavljen je sistem, a imamo vlastiti bazen za vodu koji kada je pun ima preko četiri hiljade kubika vode, koje  za sada ima dovoljno – rekao je Kuljić i dodao da im je prošle godine grad nanio veliku štetu na jabukama, a da su ove godine pošto nemaju zaštitne mreže kod osiguravajućih kuća osigurali rod jabuke.

Da jabuka može dobro da rodi i da joj odgovara ovo hercegovačko podneblje  pokazuju i očekivanja da će ovogodišnji rod koji će se brati krajem septembra biti veći od 200 tona .

-Prvo branje ranih jabuka Vista Bele očekujemo ovih dana i imamo ih na površini od  oko pet hektara, dok se sve ostale vrste jabuka beru  krajem septembra i sa plasmanom nemamo nekih velikih problema –ističe Kuljić i dodaje  da ako imaš dobar kvalitet jabuke  da imaš i dobar plasman.

Zaokružen proces proizvodnje

Pored velikog voćnjaka u Dabarskom polju,Plantaže posjeduju i voćnjake u Ljubinju ,Trebinju i Nevesinju gdje imaju jedan dio matičnih zasada.Podlogu za mlade voćke proizvode u Trebinju, dok kalemove skidaju sa ovih voćnjaka, a jedan dio je iz matičnih zasada iz Nevesinja koji su podignuti samo za kalemljenje.

Jabuku je najteže sačuvati od lopova

Da su uslovi za gajenje jabuka veoma dobri  pokazuje i činjenica da su  jabuke zaštitnim sredstvima prskane svega tri puta .Razlog tome je klima koja odgovara jabukama i veliko provjetravanje.Međutim u svakom poslu ima i puno problema, a ovdje je jabuku lakše sačuvati od grada i insekata već od lopova.Rod rane jabuke na oko pet hektara posjetili su nepozvani gosti prošle noći.Lopovi su pod okriljem noći obrali i odnijeli oko tri tone jabuke.Slučaj je prijavljen Policijskoj stanici Berkovići koja izašla na lice mjesta i izvršen je uviđaj.I prošle godine bilo je krađa iz ovog voćnjaka.Policija je dobro obavila svoj posao i više osoba je predato nadležnom tužilaštvu koji su procesuirani, a zahvaljujući dobrom radu Policije nadamo se da će i ovaj postupak brzo riješiti i otkriti počinioci ove poslednje krađe Jabuka.

Klima odgovara jabukama

mod_vvisit_counterDanas2098