Naslovna Berkovići Privreda Najveći aduti leže u agraru

Najveći aduti leže u agraru

Ocena korisnika: / 0
LošeNajbolje

Poljoprivredno zemljište i obnovljivi izvori energije najznačajniji su resursi opštine Berkovići za privlačenje investicija, dok je peradarstvo najveći razvojni potencijal opštine Ljubinje.

Berkovići

Najznačajniji neiskorišćeni potencijali opštine Berkovići su poljoprivredno zemljište koje je ranije bilo u sastavu preduzeća "Hepok" i na kome je bila razvijena voćarska proizvodnja. U ovoj opštini ističu da značajan potencijal predstavljaju i nalazište opekarske gline Kaline, Rudnik boksita u Dabrici, izvorišta vode, te obnovljivi izvori energije. U opštini Berkovići ističu da imaju i spremne projekte koje bi mogli da ponude investitorima.

- Djelimično postoji elaborat nalazišta opekarske gline na lokalitetu Kaline, rude boksita u rudniku Dabrica, te izvorišta pitke vode Pribituh i Bregava - naglasili su u ovoj opštini.

Na području opštine Berkovići postoje i dva neiskorišćena privredna kapaciteta koja su trenutno u lošem stanju, a to su tekstilna industrija "Inkob" i Rudnik boksita Dabrica.

Zbog veoma skromnog buyeta opština Berkovići u malim iznosima obezbjeđuje novčane, ali obezbjeđuje druge vrste podsticaja za potencijalne investitore.

- Investitorima dajemo olakšice u dodjeli građevinskog zemljišta i oslobađanje dijela takse i dažbina - naglasili su u ovoj opštini i dodali da investitor može da registruje preduzeće najduže u roku od sedam do 15 dana.

- Pored toga, cijene komunalija i ostalih nameta koje propisuje opština su najniži u RS i BiH - naglasili su u ovoj opštini.

Najvećim preprekama koje bi trebalo ukloniti da bi bili atraktivniji za investitore u opštini Berkovići smatraju mali broj stanovnika, lošu putnu komunikaciju, nepostojanje privrednih kapaciteta u vrlo mali buyet opštine.

Najznačajniji strani partner u opštini Berkovići je investitor za izgradnju mini-hidroelektrane na rijeci Bregavi za koju je u toku prikupljanje potrebne dokumentacije.

- Na lokalitetu Hrgud i Trusina rade se ispitivanja snage vjetra i povoljnosti za izgradnju vjetroelektrana, a postoji interesovanje nekoliko stranih investitora za ulaganje u ovaj posao - kazali su u opštini Berkovići.

Ljubinje

Najvažniji potencijali u opštini Ljubinje su u peradarstvu, odnosno proizvodnji konzumnih jaja, pilenki, jednodnevnih pilića, proizvodnji polutrajnih proizvoda od mesa i proizvodnja stočne hrane.

- Obim proizvodnje je od regionalnog značaja, a tehnologija je na zavidnom nivou. Visoko razvijena proizvodnja konzumnih jaja obezbjeđuje solidne uslove za proizvodnju konditorskih proizvoda - naglasili su u ovoj opštini.

Kada su u pitanju neiskorišćeni potencijali u ovoj opštini ističu da se skromna nalazišta rude boksita i bitumena malo ili uopšte ne eksploatišu, te da je sasvim neiskorišćen veliki potencijal obnovljivih izvora energije, kao što je solarna i vjetroenergija.

- Potencijal poljoprivredne proizvodnje je ograničen zbog nerazvijenosti sistema navodnjavanja zemljišta u Ljubinjskom polju - istakli su u ovoj opštini.

Najznačajniji neiskorišćeni privredni kapaciteti u Ljubinju su u oblasti metaloprerađivačke industrije u okviru nekadašnjeg sistema "Soko" koji je u predratnom periodu zapošljavao više od 400 radnika, te u industriji lake konfekcije koja je zapošljavala i do  250 radnika.

Industrijska hala "Soko-paneli" koja je, kako kažu u ovoj opštini, u solidnom stanju spremna je za investitore i košta oko 400.000 KM, a prodaje se i industrijska hala, sa svim pratećim objektima i opremom, fabrike konfekcije "Ljubinjka" za oko 250.000 KM.

Kako bi privukli nove invstitore u opštini Ljubinje kažu da godinama, svakom novoosnovanom subjektu daju novčanu premiju za preduzetništvo i zapošljavanje koja znatno nadmašuje troškove registracije subjekta.

- Isto tako, svakom investitoru opština obezbjeđuje besplatnu građevinsku parcelu za objekat koji gradi, kao i administrativno stručnu podršku - kazali su u ovoj opštini.

Dodali su da nemaju nikakvih teškoća u registraciji privrednih društava.

- Zanatsko-preduzetničke djelatnosti, koje su u nadležnosti opštine registruju se za jedan dana. Pored toga Ljubinje ima najniži nivo troškova komunalija za redovno poslovanje privrednih subjekata - naglasili su u opštini.

Najznačajnije prepreke za privlačenje novih investicija vide u obimu buyeta opštine koji ne omogućuje aktivnu podršku privrednom razvoju.

Projekat "Glasa Srpske"

Glavni cilj projekta "Ekonomska ponuda opština RS domaćim i stranim investitorima", kojeg je pokrenuo "Glas Srpske", jeste promocija ekonomskih potencijala opština u Republici Srpskoj.

Uzimajući u obzir da mnoge opštine u RS imaju neiskorišćene industrijske kapacitete i resurse u poljoprivredi, šumarstvu, rudnim bogatstvima, elektro-energetici, turizmu i drugim oblastima cilj je da kroz ovaj projekat pružimo priliku opštinama da potencijalnim investitorima prezentuju svoju ponudu.

Pored toga želimo i da zajednički ukažemo na prepreke sa kojima se investitori suočavaju prilikom dolaska u određenu lokalnu zajednicu u kojoj žele da investiraju, da bi one, uz podršku nadležnih institucija, bile što prije uklonjene.

Marina Čigoja/Glas Srpske

Najveći aduti leže u agraru